Ajankohtaista

Kurssitasobingo auttaa hahmottamaan omaa tanssitaitoa

21.10.2024

Omaa tanssitaitoa on joskus hankala arvioida, eikä aina ole helppo tietää, voiko mennä vaikkapa sinisille kursseille. Kuvioiden määrä ei kerro tanssitaidosta vielä paljoakaan, vaikka ne ovat usein se helposti hahmotettava osa tanssitaitoa. Vieläkin tärkeämpää on se, mitä on "konepellin alla", eli ne keholliset taidot, jotka tekevät paritanssista helppoa ja miellyttävää, ja jotka auttavat omaksumaan haastavampiakin asioita. Paritanssissa pyrkimyksenä on, että tanssi on mukavaa myös meidän parille :-)

Kehittelimme sinisille kursseille kurssitasobingon, joka auttaa arvioimaan oman tanssitaidon osa-alueita suhteessa niihin asioihin, joita kurssilla tarvitaan. Bingoruudukko auttaa myös kiinnittämään huomiota näihin tärkeisiin tanssitaidon palikoihin silloin kun niitä tunneilla harjoitellaan. Opettajat eivät lämpimikseen puhu tanssiasennosta, vartalonkannatuksesta, tasapainosta ja muista paritanssin peruspilareista.

Kurssitasojen tarkoituksena on tarjota kivoja kursseja ja oppimisen iloa kaikentasoisille kurssilaisille. Meille on tärkeää, että niin vasta-alkajat kuin pitkään tanssineet konkarit löytävät sen itselleen sopivan tason, missä treenaaminen on tehokasta ja kurssipareja kunnoittavaa. 

Kurssibingo löytyy: 
rumba-bolerosta 
hitaista

Kurssitasobingo_hitaat.png

20.05.2025Männistön parkkipaikka
31.03.2025Taitokolmion kevätkokous ke 16.4.
26.03.2025Taitokolmion t-paitoja saatavilla -sovita ja tilaa omasi viim. 10.4.
29.12.2024Maanantain kurssipaikka siirtyy Tuusulaan
21.10.2024Kurssitasobingo auttaa hahmottamaan omaa tanssitaitoa
04.10.2024Tasotsekattu tanssikurssi -yhteenveto uudesta kurssista
11.09.2024Syystarjous uusille jäsenille
08.08.2024Bussiretki Esakalliolle pe 30.8.
04.08.2024Syksyn ohjelma julkaistu
19.03.2024Kurssitasojen merkityksestä

Siirry arkistoon »